Sanal Kart Oluşturmak

İnternetten yapılan alışverişlerde artık en güvenli sistemlerin başında sanal kartlar gelmektedir. Kredi kartı bilgisi kullanılmadan işlem yapılan banka uygulaması ile uygulanan yöntem sanal kartlardır. Kredi kartı bilgileri girer gibi kart bilgilerini de kolaylıkla girebilir ve alışverişlerinizi bakiyeniz sıfırın altına düşmeyeceği için problemsiz yapabilirsiniz. Kredi kartınız mevcutsa, bakiyeniz sizin belirleyeceği şekilde yeni bir kart numarası ile kart olarak tanımlanması sanal kart uygulamasında güvenilirlik açısından önemlidir. Fiziksel kart ihtiyacı olmadığında bu kartı rahatlıkla kullanmak mümkündür.

Limit, kullanıcı tarafından belirlendiği için limit aşımı da mümkün olmaz. Telefondan yapılan ya da online alışverişlerde kart ödemeleri yapılırken bilgilerin karşı tarafa geçmesi bu kartlarla önlenmektedir. Kart bilgileri bir şekilde kötü niyetli kişilerin eline geçse bile alt limitinden işlem yapılabilmektedir. Alışveriş için belirli bir alt limit belirlediğinizde kart başkası tarafından kullanılmaz duruma gelmektedir. Sanal kart oluşturmak için bir kredi kartınız olması yeterli olmaktadır. Hangi bankadan kredi kartınız varsa onun internet bankacılığı hizmetinden ya da mobil şubesinden var olan kredi kartın bir bölümü tanımlanarak alışveriş yapabilirsiniz. Kart limitinden daha fazla limit belirlemek mümkün değildir.

Kart tanımlama işlemini ‘kartlarım’ kısmına girerek yeni kart kısmından yapabilirsiniz. Bankanın çağrı merkezine ulaşabilir yeni kart işlemi oluşturma konusunda bilgi alabilir, yeni kart tanımlama yapabilirsiniz. Sanal kartlar, kredi ve banka kartlarına göre oldukça hızlı ve pratik kullanılan kartlardır. İsterseniz süresiz isterseniz de tek seferde kullanabileceğiniz bu kartlar sayesinde alışverişlerde güvenlik açısından endişe duymanıza da gerek yoktur. Aslına bakıldığında banka ve kredi kartlarının yan ürünü olarak piyasada oldukça etkili şekilde yerini almış durumdadır. Sanal kart üzerindeki rakamların diğer kartlar üzerindekilerinden farklı olması, bilgilerin çalınmış olmasına rağmen herhangi bir büyük sorunla karşılaşması da pek mümkün değildir. İnternet alışveriş yaparken ne kadarlık bir alışveriş yapılacaksa, o kadarlık bir limit belirlemek gerektiği belirtilmektedir. Alışverişten sonra limit sıfırlama yaparak sanal kartınızı kullanıma kapatmanızda güvenlik önlemlerinden biridir. Sanal kart tam silinmediği sürece kart numarası değişmez. Bu da güvenlik açığı oluşturabilmektedir. İstediğiniz zaman sanal kart iptali yaparak bunun önüne geçmeniz mümkün olmaktadır. Bu şekilde kart numaranız değişecektir.

Paykwik ile alışveriş yapılan siteler